Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie
Pleszewskie Stowarzyszeniem Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ wspólnie z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie, przy finansowym wsparciu Starostwa Powiatowego i firmy Kaufland już po raz kolejny zorganizowało Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie.
W zrealizowaniu programu obchodów święta pomogli również sponsorzy:
U Bogdana s.c. Piekarnia Muszalscy
Zakłady Tłuszczowe „Werbliński”
Apteka „Medicor”. Małgorzata Cierniak – Szwałek
Piekarnia MAR – PIEK. Mariusz Hulak
PPHU Kotłospaw. Śmigielscy Pleszew
Restauracja Podmiejska w Piekarzewie. Ryszard Walendowski
Sklep „Jutrzenka”. Zdzisław Skałecki
Sklep „Lewiatan”. Jolanta i Krzysztof Cichoń
F.H.U. „KOŁODZIEJCZAK”. Dominik Kołodziejczak
FLORENTYNA S.j. Mariusz Matecki, Jarosław Matecki
Gospodarstwo Rolne. Marzena i Wojciech Plota
Sklep mięsno-wędliniarski. Iwona i Bogdan Bartczakowie
Parkiety. Podłogi. Schody. Karolina i Leszek Szczepańscy
Ochotnicza Straż Pożarna w Pleszewie
Centrum Kształcenia Praktycznego w Pleszewie
Dorota i Piotr Wojcieszak
Przemysław Witek
oraz pracownicy Zespołu Placówek Specjalnych, członkowie Stowarzyszenia, bez ofiarności których nie przygotowano by Loterii Fantowej „Jaskółka”.
Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej Intelektualnie odbył się 17 maja w obiektach Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oświatowych, sponsorzy, uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół i placówek oraz młodzież ze szkół średnich (Zespołu Szkół Usługowo – Gospodarczych i Zespołu Szkół Technicznych) - współpracująca z ZPS w Pleszewie w ramach programu „Pomost przyjaźni”. Obecni byli również rodzice i absolwenci Szkoły.
Oprócz uroczystej akademii i przedstawienia pt.: „Cztery pory roku”, przygotowanego przez uczniów należących do Kółka Teatralnego „Pinokio”, wydarzeniu towarzyszyło wiele atrakcji. Między innymi przegląd twórczości artystycznej zaproszonych szkół i placówek oraz wystawa prac plastycznych. Przeprowadzone zostały zawody sportowe. Ponadto każdy mógł uczestniczyć w loterii fantowej, z której dochód przeznaczony został dla podopiecznych Stowarzyszenia na wyjazdy z okazji Dnia Dziecka. Cieszyły takie formy zabawy jak dmuchany zamek, rodeo czy trampolina. Działał kącik rysunkowy i rekreacyjny. Można było pomalować twarz, otrzymać wyczarowane z balonów zwierzaki, rzucać lotkami do tarczy lub pokonując tor przeszkód, wykazać się sprawnością fizyczną. Uczestnicy festynu brali udział w pokazach przygotowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną oraz w spotkaniu z policjantkami i strażnikami miejskimi. Dla wszystkich przygotowano wyżywienie. Nie zabrakło waty cukrowej. Organizatorzy imprezy zadbali o wspaniałe nagrody dla tych, którzy brali udział w konkursach i zawodach.
Obchodzone corocznie święto ma zwracać uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych intelektualnie, przypominać o tym, że mają one takie same prawa co osoby w pełni sprawne. Ten wyjątkowy dzień pomaga zrozumieć ich problemy, pokazuje możliwości ich funkcjonowania w środowisku lokalnym, buduje społeczny szacunek i kształtuje postawę tolerancji wobec słabości drugiego człowieka.
Wspólna zabawa i przeżywanie tego święta pozwoliły zintegrować lokalną społeczność ze środowiskiem osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dostarczyły wielu emocji dzieciom i młodzieży, rodzicom, opiekunom oraz pozostałym gościom.