Turnus rehabilitacyjny i Zielona Szkoła w Jarosławcu

Dnia 4 maja 2013 roku dwudziestu  uczniów Zespołu Placówek Specjalnych  w Pleszewie i dwóch absolwentów placówki wyjechało na turnus rehabilitacyjny połączony z zielona szkołą do nadmorskiej miejscowości  Jarosławiec .

Uczestnicy mieszkali w Ośrodku Wypoczynkowym „Rafa”. Wyjazd zorganizowało Pleszewskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych " Razem w Przyszłość " przy wsparciu finansowym PCPR w Pleszewie. Po serdecznym przywitaniu z kierownictwem ośrodka  i rozlokowaniu w pokojach rozpoczęły się dla uczestników wspaniałe dwa tygodnie wypoczynku. Uczestnicy na podstawie konsultacji z lekarzem i informacji o stanie zdrowia zostali zakwalifikowani na zabiegi rehabilitacyjne.  Uczniowie codziennie korzystali z następujących zabiegów: masaż, nagrzewanie lampami sollux, inhalacje, kąpiel w basenie z podgrzewaną wodą oraz pobyt w gorących jacuzzi. Przygotowano dla nich także inne atrakcje takie jak wieczorki z muzyką, ognisko, grill, rejs żaglówką. Jednak bezkonkurencyjne były dyskoteki, na których uczniowie  nawiązywali kontakty z rówieśnikami z całej Polski.

Do  dyspozycji uczestników były także: boisko do piłki koszykowej, plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki siatkowej, stoły do tenisa , stoły do bilarda, boisko do siatkówki plażowej. Każdy dzień przynosił niezapomniane wrażenia i atrakcje. W czasie wolnym, którego zostawało niewiele, tradycyjnie uczestnicy chodzili  na długie spacery brzegiem  morza, a gdy pogoda sprzyjała wypoczywaliśmy na plaży. Nadmorski klimat i codzienna rehabilitacja sprzyjały dobremu samopoczuciu. Czas płynął szybko. Dwutygodniowy, wspólny pobyt stał się okazją do wymiany doświadczeń, lepszego poznania się. Atmosfera  panująca na turnusie dawała naszym podopiecznym możliwość bycia  z nauczycielem w sytuacji innej niż szkolna, atmosferze zaufania, pomocy, porozumienia, ciepła i otwartości. Turnus dostarczał nowych sytuacji oderwanych od tych, z jakimi, na co dzień spotykały się dzieci dzielące swój dzień między szkołę, a dom rodzinny.  Z każdego turnusu podopieczni Stowarzyszenia uczniowie  Zespołu Placówk Specjalnych wrócili zadowoleni, pełni wrażeń. Wspomnienia i zdjęcia na długo pozwalą zachować im te wyjazdy w pamięci i wracać do wspólnie przeżytych chwil.

W czasie turnusu opieką i troską uczestników otaczali: Iwona Koska, Ilona Kubicka, Elwira Adaszak, Tomasz Krakowski oraz kierownik - Kamila Hryszko .Wychowawcą  serdecznie podziękowania w imieniu rodziców , opiekunów oraz w imieniu Zarządu składa Prezes Stowarzyszenia Elwira Lisiecka.

Pleszewskie Stowarzyszznie Na Rzecz Osob Niepelnosprawnych Razem w Przyszlosc
- 63-300 Pleszew ul. Osiedlowa 1A -